Det gode forfatterbesøg starter allerede før forfatteren træder ind ad døren. Hvis børnene er forberedte på, hvad der skal ske bliver besøget mere levende og vedkommende for dem og det hjælper dem med at sætte besøget ind i en meningsfuld ramme.
Uanset om vi snakker børn i børnehaver og indskoling, mellemtrin eller udskoling, så er det vigtigste element altid det samme: Eleverne skal have en aktiv rolle.
Når børnene og de unge har læst, tegnet, tænkt eller formuleret spørgsmål på forhånd, bliver forfatterbesøget nemlig ikke bare en præsentation, men en samtale. Og det er i mødet mellem elevernes nysgerrighed og forfatterens fortælling, at det vellykkede besøg opstår.
Nedenfor finder du mine bedste råd til hvordan du konkret kan forberede et vellykket forfatterbesøg.
For de yngste børn handler forberedelsen om at skabe et rum for genkendelse, leg og tryghed.
Målet er ikke at give børnene en faglig fordybelse, men at skabe glæde ved fortælling og en følelse af, at de allerede “kender universet”, når forfatteren kommer. Det gør dem nysgerrige. Det gør dem trygge. Og det betyder, at forfatteren ikke bare bliver en tilfældig gæst, der kigger forbi.


Lad eleverne på mellemtrinnet arbejde aktivt og undersøgende med både tekst og forfatterrolle
Forberedelserne sikrer at forfatteren ikke bare er en fremmed, der dukker op, men en gæst, som børnene allerede har en relation til og er nysgerrige på. Og forberedelsen af spørgsmål og af det gode værtskab giver eleverne et stærkt ejerskab og en stor stolthed over at få besøg.



I udskolingen kan forberedelsen kobles direkte til analyse, perspektiv og egen refleksion, men du kan også bruge besøget som en mere kreativt oplevelse, hvor eleverne leger med hvordan man arbejder med litteraturforståelse og får ejerskab over et litterært værk og dets skaber.
Elevernes aktive forberedelse sikrer at forfatterbesøget bliver en givende forlængelse af undervisningen, og at eleverne har så meget ejerskab over besøget, at de kan deltage aktivt med samtale og spørgsmål, når forfatteren kommer og får en ny oplevelse af litteraturen og hvad den kan.



Når børnene allerede kender lidt til forfatteren og til bøgerne og har gjort besøget til noget de selv har del i, så er du med til at sikre, at forfatterbesøget ikke bliver en løsrevet oplevelse uden sammenhæng med deres øvrige hverdag.
Det er guld værd og det kan have stor betydning for, hvordan børnene tager litteraturen med videre i livet.
Det er dog ikke kun forberedelse af selve besøget du skal tænke på. Det er også vigtigt, at du sørger for en rigtig god opfølgning efter at forfatteren er taget hjem.
Jeg har lavet en guide til dig, hvor du kan læse, hvordan du sørger for at lave en god opfølgning, der giver mening både for dig og dine elever.